رد کردن لینک ها

اینترنت اشیاء (IOT)

اینترنت اشیا (به انگلیسی: Internet of Things) (یا IOT به اختصار) به طور کلی اشاره دارد به بسیاری از اشیا و وسایل محیط پیرامون‌مان که به شبکه اینترنت متصل شده و بتوان توسط اپلیکیشن‌های موجود در تلفن‌های هوشمند و تبلت کنترل و مدیریت شوند.

مرکز تحقیقات مخابرات ایران (پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات) پروژه‌هایی را برای بررسی پیاده‌سازی فناوری اینترنت اشیا در ایران انجام داده است. یکی از این پروژه‌ها با عنوان «تدوین کسب و کار اینترنت اشیا در کشور» (از تاریخ ۱۰ دی ۱۳۹۳ تا ۱۰ خرداد ۱۳۹۴)، انجام شده است. در این پروژه بر اساس تجربیات علمی و عملیاتی کشورهای مختلف در حوزه‌های حاکمیت، کسب و کار، کاربردها و فناوری‌ها مطالعات اولیه صورت گرفت و نقشه راه ایران با هدف استفاده ایران از فناوری‌های نوین نظیر اینترنت اشیا برای افزایش رفاه اقتصادی، کیفیت زندگی و حفاظت از محیط زیست برای رسیدن به چشم‌انداز اقتصادی ۱۴۰۴ تعیین شد.

ایرانسل و اینترنت اشیاء:

ایرانسل چند روز پیش در سالن همایش‌های کتابخانه ملی مراسمی را ترتیب داد و مدیرکل کسب‌وکار سازمانی این شرکت همایشی را در جهت آشنایی اذهان عمومی با خدمات دستگاه به دستگاه (M2M) و اینترنت اشیا (IoT) برگذار نمود. این نخستین همایشی بود که ایرانسل در جهت اینترنت اشیا برگذار کرد و طی آن از آینده کسب‌وکار و اهمیت این فن‌آوری گفت.

ایرانسل برنامه‌هایی برای اینترنت اشیا و خدمات دستگاه به دستگاه پرداخت دارد و به همین دلیل، فرجود لازم دانست تا با مهم بر شمردن این خدمات، از آینده‌ی ایرانسل در جهت تبدیل شدن به شریک اصلی سازمان‌ها برای افزایش بهره‌وری کسب‌وکار با استفاده از راهکار‌های سازمانی خبر دهد.

مدیرکل کسب‌وکار سازمانی ایرانسل طی این رویداد از محصولاتی نظیر تلفن همراه سازمانی، خدمات دیتای سازمانی، شبکه امن اختصاصی، خدمات دستگاه به دستگاه و… نام برد. وی همچنین با مقصود شرح روند توسعه و گسترش زیر ساخت اینترنت اشیا گفت:” ایرانسل آمادگی دارد در حوزه‌های مختلف با شرکت‌های توانمند جهت ارائه خدمات مبتنی بر اینترنت اشیا همکاری کند. “

فرجود با تکیه بر این اینکه اینترنت اشیا اهمیت ویژه‌ای در آینده کسب‌و‌کار‌ها خواهد داشت، از فرصت‌های متعددی جهت کاهش هزینه‌ها و افزایش درآمدها برای سازمان‌ها و شرکت‌ها یاد کرد و اشاره‌ای به ایجاد مدل‌های جدید کسب‌وکار داشت. وی همچنین با ذکر در صورت عدم هماهنگی سازمان‌ها با IoT، از جمله‌ی” کسب و کار آنها به شدت مورد تهدید قرار می‌گیرد” استفاده نمود.

ایرانسل اپراتور‌ها را عامل اصلی در تشکیل اکو سیستم اینترنت اشیا و فراهم آوردن زیر ساخت و بستر ارتباطی، دسترسی به بازار مشتریان، ایجاد بستر‌های همکاری، و تعامل بخش‌های مختلف می‌داند. فرجود در همین رابطه افزود:” کسانی که در این حوزه فعالیت می‌کنند در نهایت باید بتوانند از کلان داده (Big Data) به دست آمده بهره‌برداری کنند.”

نظرات

به گفتگو بپیوندید

بازگشت به بالای صفحه